Kategorie
Uncategorized

Marynarki męskie – wybierz swój typ

W dzisiejszym wpisie postaramy przybliżyć się Państwu jeden z najciekawszych elementów ubioru męskiego, którego wybór bardzo często przysparza wiele problemów, mowa tu o marynarkach.

Jedną z najważniejszych kwestii jest na pewno wybór odpowiedniego rozmiaru. Nawet najładniejsza marynarka traci na atrakcyjności, jeśli jest w nieodpowiednim rozmiarze.
Podstawową kwestią jest jej długość, należy pamiętać by marynarka dzieliła sylwetkę na pół
(liczoną od krawędzi kołnierza koszuli do krawędzi spodni), tym sposobem unikniemy zniekształceń postury. Jeśli ciężko określić nam czy marynarka jest w odpowiednich proporcjach, zawsze możemy sprawdzić czy krawędzie jej przodów, sięgają 1/3 wysokości kciuka.
Są to ogólnie obowiązujące normy, ale nie musimy pilnować długości marynarki co do centymetra, ważne by te różnice w długościach nie były zbyt duże. Trzeba pamiętać też, że przyjęło się, że krótsze marynarki to te casualowe, noszone na co dzień, przy bardziej formalnych okazjach wyglądają one niepoważnie.
Ramiona w marynarce powinny kończyć się zgodnie z naszą naturalną linią barków, a guzik usytuowany na wysokości naszej talii. Jeśli nasza sylwetka na to pozwala, warto wybrać model z podkreśloną talią, tak by między rękawami, a boczną krawędzią marynarki był prześwit.
Marynarka nie może być zbyt dopasowana (ważne by w obrębie talii było ok 1-1,5 cm luzu), ani za luźna bo wtedy nadmiar materiału niechlujnie wisi na plecach. Należy zadbać również o odpowiednią długość rękawa, którego rant powinien się kończyć ok. 1-2 cm ponad przegubem nadgarstka, umożliwiając swobodne wystawanie mankietów koszuli.
Kolejną kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę są wyłogi marynarki, prawidłowa szerokość mieści się między 8-9 cm. I również jak wcześniej przy długości marynarki, wartości te mogą być zmiennie, nie zapominajmy jednak by nie dobierać marynarek o szerokich klapach do drobnych sylwetek i na odwrót, gdyż zabieg taki może zaburzyć harmonię całego wyglądu.
Marynarki występują w wersji jednorzędowej oraz dwurzędowej (pamiętajmy o niezapinaniu ostatniego guzika!), te pierwsze pasują każdemu, panom większych gabarytów odradzamy wybór marynarki dwurzędowej, gdyż ta propozycja znacznie poszerza sylwetkę.

Ze względu na rodzaj i typ przeznaczenia marynarki dzielimy na: wieczorowe (smokingowa i frakowa),formalne (garniturowa),eleganckie (klubowa) casualowe (codzienne, również te letnie- lniane).

Jeżeli chodzi o samą konstrukcję to wyróżniamy trzy główne typy: full canvas, half canvas i glued/fused jacket. Pierwsza jest propozycją najbardziej ekskluzywną i przez to również najdroższą, ale i najbardziej trwałą, wzmacnia się ją w całości z płótna.
Half canvas to jak nazwa wskazuje marynarka wzmocniona połowicznie za pomocą fizeliny i płótna, natomiast ostatnia propozycja to marynarka klejona, całkowicie przy użyciu fizeliny.

Poniżej krótka charakterystyka przykładowych typów marynarek:

Marynarka frakowa – to najbardziej elegancka marynarka spośród wszystkich dostępnych modeli. Charakteryzuje się dłuższym tyłem ze specjalnym rozcięciem przypominający ogon jaskółki. Przód nie jest zapinany na guziki i jest ścięty na prostą linię w okolicach ostatnich żeber.
Dodatkowo do tejże marynarki zakładamy po spód dekoracyjną, białą kamizelkę.
„Frakówkę” odziewamy na bardzo ważne i podniosłe okazje. Zazwyczaj fraki noszą zawodowi tancerze podczas turniejów, dyrygenci, kelnerzy w luksusowych restauracjach oraz najważniejsze osoby w księstwach.

Marynarka smokingowa – model ten wyróżnia się bardzo elegancką formą, posiada szalowy kołnierz wykonany przeważnie z aksamitu bądź jedwabiu, zapinana na jeden owleczony tą samą tkaniną guzik, co kołnierz.
Tył marynarki nie posiada rozcięć. Najlepszą tkaniną dla marynarki smokingowej jest wysokogatunkowa, o dobrej skrętności wełna.
„Smokingówka” specjalnie została stworzona do sztucznego oświetlenia. Wstawki, które posiada z czystego jedwabiu mają za zadanie odbijać światło i dawać efekt połysku.

Marynarka klubowa – jest to propozycja, która przede wszystkim wyróżnia się ciekawymi guzikami, które są w kolorze złotym bądź srebrnym. Najczęściej spotykany kolor marynarki to granat. Marynarki klubowe możemy założyć na wyjątkowe ale nie bardzo formalne okazje.
„Klubówki” występują w formie jedno jak i dwurzędowej i zostały spopularyzowane w Wielkiej Brytanii.

Marynarka tweedowa – charakteryzuje się grubszym splotem oraz najczęściej tkanina ma wzór kraty. Czasem na łokciach marynarki są naszywane kontrastowe łaty.
Została spopularyzowana w Wielkiej Brytanii. Tweedowa marynarka to ikona tradycyjnej szkockiej oraz irlandzkiej, nieformalnej odzieży wierzchniej pożądana ze względu na trwały i odporny na wilgoć materiał.
Idealnie wpasowuje się w klimaty rustykalne oraz vintage.
Bardzo dobrze łączy się z jeansem jak i spodniami materiałowymi oraz z koszulą bądź golfem.

Marynarka lniana – cechuje się bardzo lekką i letnią formą. Zastosowany w marynarce len pozwala na idealną cyrkulacje powietrza w upalne dni. Model ten łączymy w casualowych zestawieniach. Śmiało możemy je łączyć nawet ze sneakersami oraz szortami.
Marynarki lniane nie posiadają wypełnień i z reguły są krótsze. Może ale nie koniecznie musi być na podszewce. Dedykowana na co dzień jako alternatywa dla okryć wierzchnich w porach letnich

Marynarka sportowa – tak samo jak marynarka lniana jest propozycją na co dzień oraz nie formalną. Niekoniecznie musimy ją łączyć z koszulą, ale możemy wybrać klasyczny t-shirt, koszulkę polo oraz cienki sweter.
Posiada miękką konstrukcję ramion, co pozwala nam na idealne dopasowanie się do sylwetki, przednie kieszenie są nakładane, co wskazuje iż marynarka jest odmianą codzienną.
Propozycja sportowa najczęściej wykonana jest z bawełny. Niekiedy nazywana jest marynarką swetrową lub dzianinową.